Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zaproszenie na wycieczkę ornitologiczną

Data publikacji: 2014-01-17, Data modyfikacji: 2014-01-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Zaproszenie na wycieczkę ornitologiczną "Zimowe Ptakoliczenie” (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Organizowane jest zawsze w ostatni weekend stycznia, w tym roku w dniach 25-26 stycznia. W bieżącym roku liczymy ptaki w Polsce już po raz 10 (pierwsza edycja akcji odbyła się w ostatni weekend stycznia 2005).

W ramach zimowego liczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach ptaków, które zimą można spotkać w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Ideą zimowej akcji jest sprawdzenie, jak ptaki radzą sobie w zimie na terenach, na których są w ogromnej mierze zależne od człowieka (przez kształtowanie zieleni miejskiej, rozkład budynków, specyficzne warunki klimatyczne właściwe dla terenów zabudowanych), ale gdzie też mogą korzystać z różnych źródeł pożywienia.

Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji obserwatorów możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych ptaków o tej porze w parkach i ogrodach. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku ptaków odwiedza jego karmnik (nawet przez okno, nie wychodząc z domu), ogród, zieleń osiedlowa i skwery przed blokiem, podwórko, czy okoliczny park, jak również miejski staw, jezioro czy miejski odcinek rzeki.
Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas spaceru z przewodnikiem.

Biuro Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Puławy serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w otwartej wycieczce ornitologicznej z przewodnikiem w dniu 26 stycznia 2014 r. W naszym mieście akcję zimowego liczenia ptaków organizujemy po raz trzeci. Wycieczkę poprowadzi Pan Piotr Safader - członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Pan Jerzy Pawlas pracownik Biura Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Puławy.

Program wycieczki w Puławach przedstawia się następująco:
- 26.01.2014 r. (Niedziela) godz. 10.00 - zbiórka uczestników przy portierni Pałacu XX. Czartoryskich (krótka prelekcja dot. zimowego dokarmiania ptaków),
- trasa: Pałac XX. Czartoryskich - Parkiem Górnym w kierunku Pałacu Marynki - wzdłuż Łachy Wiślanej do Ogrodu Dolnego - przez ogródki działkowe do rzeki Wisły - wałem wiślanym do mostu im. I. Mościckiego (stary most), gdzie ok. godz. 14.00 nastąpi zakończenia spaceru.

Ważne informacje:
- zabieramy ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny,
- pamiętamy o odpowiednim ubraniu, stosownym do pogody,
- można wziąć kanapki i termos z gorącym napojem. 

Tegorocznym Ptakiem Zimy został wybrany dzwoniec (Chloris chloris) (na fotografii - autor zdjęć Robert Bijas). Dzwoniec jest ptakiem wielkości wróbla, o krępej budowie ciała. Jego dziób jest stosunkowo duży i stożkowaty, osadzony na masywnej głowie. Kolor upierzenia ptaków jest oliwkowożółty, samce charakteryzują się większą intensywnością zielonożółtej barwy, samice są bardziej stonowane, oliwkowo szare. Zazwyczaj samce są wierne jednej partnerce, choć często zdarzają się związki poligamiczne, gdzie pod opieką jednego samca znajduje się do 5 samic. Przygotowanie gniazda, zlokalizowanego na niezbyt dużej wysokości w gałęziach iglaków lub drzew liściastych, to w głównej mierze obowiązek samic. Do nich także należy wysiadywanie jaj (4–6 w jednym lęgu), gnieździ się dwa razy w roku. Wysiadywanie jaj trwa 11–15 dni – w tym czasie partner przynosi samicy pożywienie. Po wykluciu piskląt, które pozostają w gnieździe 14–18 dni, opiekują się obydwoje rodzice. W Polsce dzwoniec występuje na terenie całego kraju. Krajowa populacja szacowana jest na ok. 630 tysięcy par lęgowych. W Puławach status gatunku oznaczony został, jako mało liczny gatunek lęgowy. W naszym mieście spotykany jest w części zurbanizowanej miasta, oraz terenach peryferyjnych i działkach, unika zwartych kompleksów leśnych i parkowych. Dzwoniec to gatunek bardzo chętnie odwiedzający zimą nasze karmniki balkonowe. W naturze dzwońce żywią się w głównej mierze nasionami, uzupełniając dietę o pączki roślin, owoce i drobne stawonogi. Jeśli chcemy, aby w naszym przydomowym karmniku zawitały dzwońce, przygotujmy dla nich nasiona słonecznika, konopi, proso, kanar, nasiona traw i drobnych roślin strączkowych, a także kiełki roślin strączkowych, kawałeczki jabłek, owoce czarnego bzu i zamrożone jesienią osnówki cisu. Długoterminową pomocą będzie też zasadzenie w ogrodzie naszych rodzimych roślin, zapewniających schronienie i niezastąpione źródło pokarmu. (Opis dot. dzwońca: Kamila Topolska ze strony www.otop.org.pl, Piotr Safader – inwentaryzacja ornitologiczna miasta Puławy 2009 r.)

                                       samica dzwońca          samiec dzwońca


Akcja „Zimowego Ptakoliczenia” prowadzona jest przez Biuro Zieleni Miejskiej UM Puławy w ramach realizowanego od 2008 r. programu z zakresu edukacji ekologicznej „Zapraszamy Ptaki do Puław”.
Dodatkowe informacje o akcji można uzyskać w Urzędzie Miasta Puławy Biuro Zieleni Miejskiej, pok. 18, tel. (081) 458 60 28, osoba do kontaktu Jerzy Pawlas, adres e-mail jerzy.pawlas@um.pulawy.pl.


Wyświetleń 11 Dodane przez Ewa Kozieł dnia 2014-01-17 12:47:45

UM Puławy, Źródło artykułu: www.um.pulawy.pl, Autor zdjęć: UM Puławy
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  puławski

  Powiat puławski - powiat w województwie lubelskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Puławach. Do powiatu przynależy 11 gmin: Puławy (gmina miejska), Kazimierz Dolny, Nałęczów, Baranów, Janowiec, Końskowola, Kurów, Markuszów, Puławy (gmina wiejska), Wąwolnica, Żyrzyn. Powiat puławski odnowiony został w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

  Kazimierz Dolny nad Wisłą to znany punkt na mapie Polski pod względem turystyki. Wycieczki licznych turystów zachwycają się pięknie położonym miastem. Cenią oni szczególnie zabudowę w postaci licznych kamienic, rynku, kościołów, a także ruiny zamku. Nałęczów znany jest natomiast ze swojego parku zdrojowego z pijalnią wód. Jest gdzie wypoczywać i co oglądać.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola