Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zaproszenie na "Zimowe Ptakoliczenie"

Data publikacji: 2013-01-18, Data modyfikacji: 2013-01-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Zaproszenie na

"Zimowe Ptakoliczenie" roku 2013 w Puławach już niebawem …

W dniach 26-27 stycznia 2013 r. po raz dziewiąty w Polsce organizowana będzie akcja ekologiczna p.n. „Zimowe Ptakoliczenie” (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach). Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. 
Formuła akcji nie zawiera żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli danego gatunku ptaka odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. 

W ramach akcji pragniemy skupić się na tych gatunkach ptaków, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Akcja jest znakomitą okazją do przyjrzenia się ptakom pozostającym na zimę w naszych ogrodach, podwórkach i w parkach, a także do ich lepszego poznania, daje także możliwość spędzenia czasu (w gronie rodzinnym, przyjaciół) na łonie przyrody, przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z młodzieżą. 

Koordynatorem krajowym akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, do którego należy przesyłać wyniki swoich obserwacji. 

Biuro Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Puławy informuje, iż w dniu 27 stycznia 2013 r. (niedziela) organizuje otwartą wycieczkę ornitologiczną z przewodnikiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w niej udziału. 

W Puławach akcję zimowego liczenia ptaków organizujemy po raz drugi. Wycieczkę poprowadzi Pan Piotr Safader - członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Pan Jerzy Pawlas pracownik Biura Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Puławy.


Program wycieczki przedstawia się następująco:

- 27.01.2013 r. (Niedziela) godz. 10.00
 - zbiórka zainteresowanych przy portierni Pałacu XX. Czartoryskich (krótka prelekcja dot. zimowego dokarmiania ptaków), 
- trasa: Park przy Pałacu XX. Czartoryskich w Puławach (Park Mały, Park Górny, Dzika Promenada, Pałac Marynki, Łacha Wiślana, Ogród Dolny), 
- zakończenie wycieczki ok. godz. 12.00 przy Schodach angielskich.

Ważne informacje: 
- zabieramy ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny,
- pamiętamy o odpowiednim ubraniu, stosownym do pogody,
- można wziąć kanapki i termos z gorącym napojem.  

Tegorocznym Ptakiem Zimy został wybrany Łabędź niemy (Cygnus olor) (na fotografii - autor zdjęć Nataliana Osetkowska, ze zbiorów BZM UM Puławy). Obecnie chroniony i pospolicie występujący łabędź niemy (liczba par lęgowych wynosi 6000-6500) jeszcze 100 lat temu był w Polsce gatunkiem na skraju wymarcia. Dziś związany z większością różnego typu zbiorników wodnych jezior i stawów, rzadziej rzek. Jest najbardziej znanym przedstawicielem rodzaju. Czysto białe upierzenie, majestatyczny wygląd, szyja wygięta w kształt litery S, pomarańczowo różowy dziób z czarnym guzem na czole oraz charakterystyczny szum skrzydeł w locie sprawiają, że ptaka tego nie sposób pomylić z innym. Łabędź niemy jest najcięższym ptakiem gniazdującym w Polsce. Jego waga wynosi przeciętnie 8-13 kg, ale spotykane są osobniki o masie przekraczającej 16 kg. Długość ciała łącznie z szyją wynosi 140-160 cm, a rozpiętość skrzydeł 200-240 cm. Ciało ptaka pokrywa zdumiewająca liczba około 25 000 piór. Łabędzie nieme łączą się w pary raz na całe życie. Żyje do 20 lat, a nawet dłużej (znane są przypadki - Wyspy Brytyjskie i Niemcy – ponad 28 letnich łabędzi, rekordzista – Dania- przeżył 39 lat). 
W granicach miasta znane są dwa miejsca lęgowe tego ptaka: teren parku (łacha) oraz rozlewisko i starorzecze rzeki Kurówki, w północnej części miasta. Liczebność tego gatunku w ostatnich latach na terenie Puław nie przekracza 4 par.      
(Opis dot. łabędzia niemego: Krzysztof Dudzik ze strony www.otop.org.pl, Piotr Safader – inwentaryzacja ornitologiczna miasta Puławy 2009 r.)


Akcja „Zimowego Ptakoliczenia” prowadzona jest przez Biuro Zieleni Miejskiej UM Puławy w ramach realizowanego od 2008 r. programu edukacyjnego „Zapraszamy Ptaki do Puław”.


Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Puławy Biuro Zieleni Miejskiej, pok.18, tel. (081) 880 45 50, osoba do kontaktu Jerzy Pawlas, adres e-mail jerzy.pawlas@um.pulawy.pl
 

, Źródło artykułu: http://www.um.pulawy.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  puławski

  Powiat puławski - powiat w województwie lubelskim, którego siedzibę możemy znaleźć w Puławach. Do powiatu przynależy 11 gmin: Puławy (gmina miejska), Kazimierz Dolny, Nałęczów, Baranów, Janowiec, Końskowola, Kurów, Markuszów, Puławy (gmina wiejska), Wąwolnica, Żyrzyn. Powiat puławski odnowiony został w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku.

  Kazimierz Dolny nad Wisłą to znany punkt na mapie Polski pod względem turystyki. Wycieczki licznych turystów zachwycają się pięknie położonym miastem. Cenią oni szczególnie zabudowę w postaci licznych kamienic, rynku, kościołów, a także ruiny zamku. Nałęczów znany jest natomiast ze swojego parku zdrojowego z pijalnią wód. Jest gdzie wypoczywać i co oglądać.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola